Специфичен акциз
Дефиниция на думата: (Специфичен акциз)
Специфичният акциз представлява косвен данък, при който с фиксирана в парично изражение ставка се облага конкретно количество от даден продукт. Размерът на специфичния акциз лесно може да бъде представен като „Х лева специфичен акциз на Y килограма акцизна стока“.
Съществува разбирането, че ролята на акцизите е да обезкуражи консумацията на някои опасни стоки, но по правило в днешно време със специфичен акциз са обложени продукти, за които е характерна ниска еластичност на търсенето (което означава, че потребителите много трудно биха могли да намерят техни заместители). Това превръща този вид облагане в ефективен инструмент за набиране на средства за държавния бюджет.
Пример за специфичен данък (акциз) върху горивата в България:
Докато акцизът на стоки като тютюневите изделия съдържа в себе си и адвалорен компонент, при който данъчната основа е стойността на продукта, акцизът върху горивата в България е изцяло под формата на специфичен данък. Към началото на 2019 г. той е, както следва:
- 71 стотинки на един литър бензин;
- 64 стотинки на един литър дизел;
- 34 стотинки на един литър втечнен газ.
Така при цена от 2 лв. за литър бензин, делът на специфичния данък в крайната цена е малко по-висок от една трета от цялата стойност, която крайният потребител заплаща. Освен тютюневите изделия и горивата, специфичен акциз се начислява и върху алкохолните продукти (при които данъкът се начислява върху хектолитри на градуси Плато или количество краен продукт), кафето (килограм), въглищата и електроенергията.
В някои ситуации, макар да се извършва търговия или пренос на стоки, подлежащи на облагане със специфичен акциз, търговците са освободени от неговото заплащане, например при:
- Износ на акцизни стоки;
- Стоките за дипломатически мисии;
- Стоките за съюзните войски в рамките на НАТО или за техния обслужващ персонал;
- Използването на акцизни стоки за някои научни цели;
- Внос на количества акцизни стоки, които не надвишават максимално допустимите по закон;
- Някои видове международни институции.